سلامت مردان

سلامت مردان

در کشور ایران یکم تا هفتم اسفند ماه، هفته ملی سلامت مردان نام گذاری شده است. این نام گذاری با هدف تاکید بر سلامت مردان کشورمان و حساس سازی مردان جامعه ایرانی برای توجه بیشتر به جنبه های مختلف پیشگیری از مخاطرات سلامت بوده است.
به همین مناسبت دپارتمان سلامت زنان و کودکان به دو موضوع آموزشی در خصوص سلامت مردان پرداخته است:
🌺 ایام‌قرنطینه و….مردان بازنشسته
🍃تئوری سندرم شوهر بازنشسته سی سال پیش توسط دکتر چارلز کلیفورد جوهانسون ارائه شد که گفتگو‌هایی با زنان خانه‌داری داشت که همسران‌شان بازنشسته شده و از در خانه بودن مردهای‌شان شاکی بودند.
🍃این زنان احساس بدی داشتند و دل‌شان می‌خواست فریاد بزنند، چون شوهران‌شان مدام جلوی دست و پای‌شان بودند و آن‌ها را دیوانه کرده بودند!
🍃 در این روزها که، ویروس کرونا باعث تشدید وازدیاد سندرم شوهر بازنشسته شده است، با همسر خود به پیاده روی بروید یا درمنزل برای او کاری دست وپا کنید.
🍃 بسیاری از مردان به دلایل طبیعی سرشتی و مزاجی نمیتوانند درمحیط منزل آرام وقرار داشته باشند این جزو خصوصیات اخلاقی ذاتی مردان است.
🍃 در این روزها ، برای مردان درمنزل کاری تدارک ببینید که آرامتر شوند .

🌺مردان و پوکی استخوان !!!!!
آیا میدانید پوکی استخوان کدام دسته از مردها را تهدید میکند؟
🍃 در حال حاضر دو میلیون نفر مرد آمریکایی مبتلابه پوکی استخوان ها هستند. ۱۲ میلیون مرد نیز در معرض این بیماری قرار دارند و ممکن است نشانه های اولیه از دست دادن استخوان و یا تراکم استخوان پایین که استئوپنی نامیده می شود را داشته باشند. اما با این حال این بیماری زنان را ۴ برابر بیشتر تهدید می کند.
🍃محققان علت این که زنان بیشتر از مردان به پوکی استخوان مبتلا می شوند را تحرک فیزیکی بیشتر مردان نسبت به زنان در طول دوره زندگی می دانند. اما یک تفاوت بزرگ در علت ابتلا به پوکی استخوان در مردان و زنان وجود دارد. در زنان این بیماری بیشتر در سنین پس از یائسگی بروز می کند و در مردان پوکی استخوان را می توان به علل هورمونی ربط داد.
🍃 کمبود تستوسترون: شایع ترین علت پوکی استخوان در مردان کمبود تستوسترون است. طبیعی است که با افزایش سن در مردان تولید هورمون تستوسترون کاهش یافته و طبیعتا می تواند روی تراکم استخوان تاثیر گذار باشد اما نه به اندازه کاهش هورمون در زنان سالمند. معمولا کاهش هورمون جنسی تستوسترون در بعضی مردان با کاهش وزن، احساس خستگی و کاهش میل جنسی همراه است.
🍃 با آزمایش خون می توان کاهش ناگهانی این هورمون را تایید یا رد کرد. البته خون گیری باید با توجه به اختلاف سطح هورمون در خون انجام شود و معمولا در اوقات صبح و شب کمترین سطح هورمون در خون دیده می شود. در یک بررسی تحقیقاتی نشان داده شد که درمان با تستوسترون باعث افزایش تراکم استخوان یه میزان ۱۰ درصد در مهره ها و ۲٫۷ درصد در استخوان لگن شده است.
🍃کاهش کلسیم و ویتامین دی: استخوان‌ها به طور مستمر در طول عمر رشد می کنند و فرایند بازسازی و تشکیل سلول‌های استخوان‌های جدید طی می شود. استخوان‌های جدید نیاز به مقدار زیادی کلسیم و ویتامین دی دارند. مسلما کاهش سطح این ویتامین ها و املاح معدنی در بدن مردان نیز مانند زنان منجر به بروز پوکی استخوان می شود.
🍃پیشگیری از پوکی استخوان در مردان
🔹 ورزش: قدم اول حفظ فعالیت فیزیکی است. در حالت ایده آل کارشناسان توصیه می کنند که حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت متوسط فیزیکی مانند پیاده روی سریع، در بیشتر روزهای هفته باید انجام شود. آموزش های قدرتی مانند بلند کردن وزنه دو بار در هفته نیز ضروری است.